Bob – idealna kultura za rano proljeće

Objavljeno: 24. 02. 2025.
Bob – idealna kultura za rano proljeće

Bob (Vicia faba) jedna je od najstarijih kultiviranih biljaka, poznata po otpornosti, hranjivoj vrijednosti i lakoći uzgoja. U Hrvatskoj se tradicionalno sije u rano proljeće i, uz grašak, jedna je od prvih kultura koje otvaraju vrtlarsku sezonu. Iako je pomalo zaboravljena, ova mahunarka zaslužuje mjesto u svakom vrtu.

Kada i kako sijati bob?

Bob odlično podnosi hladnoću, pa se može sijati čim tlo više nije smrznuto, obično u veljači i ožujku. U toplijim krajevima može se sijati i u kasnu jesen.

Sjetvom u rano proljeće bob ima dosta vremena da završi svoj razvoj prije visokih temperatura koje mu ne odgovaraju. Također, rani uzgoj pomaže u izbjegavanju napada crne bobove uši.

Bob je prilično visoka biljka koja treba dosta prostora za svoj razvoj i zbog toga ga sijemo na malo veći razmak. Prije sjetve dobro je preko noći ostaviti sjemenke da se namaču u hladnoj vodi, kako bi potakli brže klijanje.

Može se sijati u kućice po dva, tri zrna ili u redove. Razmak između redova trebao bi biti između 50 i 60 centimetara, dok je razmak između biljaka u redu od 20 do 30 centimetara. Slobodno ga sijate i gušće kako bi si biljke međusobno pružale potporu tijekom rasta. Sjeme se sije na dubinu od 5 do 8 centimetara da bi se osiguralo stabilno ukorjenjivanje.

Najbolje uspijeva na rahlim, dobro dreniranim tlima bogatim organskom tvari, a optimalan pH tla kreće se između 6,5 i 7,5. Bob nema velike zahtjeve za vodom, osim u slučaju dugotrajne suše.  Malč između redova pomoći će da zemlja zadrži vlagu i biljke  bolje rastu.

Kako raste, bob treba povremeno lagano ogrnuti kako bi se osigurala stabilnost biljke, a zbog visine i teških mahuna dobro mu je osigurati i potporu, slično kao kod graška.

Kad biljka dosegne punu visinu, preporučuje se otkidanje vrhova stabljike u dužini od 5 do 10 centimetara kako bi se potaknuo razvoj mahuna i ubrzalo dozrijevanje.

Najveći problem pri uzgoju boba su crne bobove uši, što je i jedan od glavnih razloga zašto se sve rjeđe uzgaja u vrtovima. Kako biste ih spriječili, između redova boba posadite kopar, koji svojim mirisom odbija štetnike i privlači korisne kukce poput bubamara, prirodnih neprijatelja uši.

Berba i skladištenje

Ako uzgajate bob radi mladih mahuna, bere se višekratno, a berba počinje kada su mahune još zelene i mekane, zrna dovoljno razvijena, ali ne pretvrda. Ako ga uzgajate zbog zrna, mahune se beru nešto kasnije, kada su duže i zrna su jasno opipljiva.

Mahune je najbolje konzumirati u svježem stanju, a zrna možemo zamrznuti i koristiti po potrebi.

Plodored i dobri susjedi

Bob je izvrsna pretkultura jer obogaćuje tlo dušikom i rano napušta gredicu, pripremajući prostor za ljetne i jesenske kulture. Ne podnosi uzastopnu sjetvu na isto mjesto, pa se preporučuje rotacija svake tri godine. Dobri susjedi su kopar, mrkva, salata, neven, celer, grašak, krumpir, pastrnjak, kupus, peršin i patlidžan.

Sjetva boba jednostavna je i ne zahtijeva puno brige, što ga čini odličnim izborom za početnike i iskusne vrtlare. Osim što poboljšava tlo, bob je nutritivno bogata kultura koja sadrži vitamine B-skupine, fosfor i željezo. Ako ga još niste uzgajali, sada je pravi trenutak da ga dodate u svoj vrt.

Galerija slika

Bob-supersimonia
Uzgoj-boba
Bob mahuna

Poveznice

berba bobabob u vrtugdje nabaviti ekološko sjeme bobakada se sije bobkako posijati boborganski uzgoj bobasjeme bobasjetva bobauši na bobuuzgoj boba
  Ekološka poljoprivreda - Sve