Vodič za uspješnju sadnju jesenskog češnjaka
Vodič za uspješnju sadnju jesenskog češnjaka
Češnjak je vrlo zdrava i ekonomski vrlo isplativa vrsta. Ne zahtijeva velika ulaganja, a uvijek je traženi i na tržištu postiže dobru cijenu.
Jesenski češnjak, poznat i kao zimski češnjak, sadi se u jesen kako bi se razvio preko zime i bio spreman za berbu u proljeće ili rano ljeto. Češnjak ne traži velike površine, a pravilnom sadnjom i pridržavanjem osnovnih pravila može dati obilan urod.
Priprema tla i izbor sorte
Češnjak voli dobro drenirano i blago lužnato tlo.
Ako je vaše tlo glinasto, na površinu možete dodati kvarcni pijesak koji će razbiti čestice gline. Preokrenite gornji sloj tla kako bi ga razrahlili i omogućili lakši razvoj korijena, a kvarcni pijesak ukopali u tlo.
Na jesen su česte oborine pa da voda ne bi stajala i češnjak istrunuo, gredice di sadite malo podignite kako bi se suvišna voda mogla ocijediti. Birajte gredice na sunčanom mjestu gdje prethodne dvije godine nije uzgajano povrće iz porodica lukova.
Za razliku od proljetnog, glavice jesenskog češnjaka su krupnije, imaju manji broj češnjeva i dobro podnose niske zimske temperature.
Za sadnju možete koristiti vlastiti češnjak iz prethodne berbe ili kupiti sadni materijal.
Sadni materijal izuzetno je važan za uspješnu sadnju i kvalitetu prinosa. Kvalitetan sadni materijal osigurava zdrav rast i obilnu žetvu. Birajte češnjak koji je bez vidljivih oštećenja, truljenja ili znakova bolesti.
Preporučujemo da kupite sadni materijal koji je ekološki certificiran i "bez virusa" kako biste izbjegli bolesti koje mogu oslabiti biljke i smanjiti prinos.
Odabir sorte ovisi o vašim željama i uvjetima za uzgoj. Različite sorte češnjaka imaju različite karakteristike; okus, veličinu glavica, boju, vrijeme dozrijevanja, mogućnost skladištenja…
Sadnja i zimska zaštita češnjaka
Razdvojite glavice češnjaka na pojedinačne režnjeve prije sadnje. Svaki režanj će postati nova glavica. Sadite one najkrupnije i zdrave češnjeve.
Jesenski češnjak obično se sije krajem rujna ili početkom listopada, ali to može varirati ovisno o vašem geografskom području, tj. o vremenskim prilikama.
Sadnja bi trebala biti nekoliko tjedana prije prvog očekivanog mraza, tako da će češnjak imati dovoljno vremena da razvije korijenje prije zime.
Sadi se oko 4 - 8 cm duboko u tlo, obavezno s režnjem okrenutim prema gore. Ako sadite preplitko, postoji opasnost od smrzavanja, ali budite oprezni i kod preduboke sadnje jer tada postoji opasnost od truljenja.
Ostavite razmak od 10-15 cm između svakog režnja češnjaka.
Redovi trebaju biti udaljeni oko 20 – 30 cm kako biste omogućili dovoljno prostora za rast i razvoj glavica.
Nakon sadnje, možete prekriti površinu tla slojem malča (npr. slame) kako biste zaštitili češnjak tijekom hladnih mjeseci, a u proljeće će malč spriječiti razvoj korova.
Berba i uživanje u plodovima
Kada lišće češnjaka počne venuti i sušiti se, vrijeme je za berbu. Obično se to događa u proljeće ili rano ljeto, ovisno o sorti i vremenskim uvjetima. Prilikom berbe, pažljivo iskopajte glavice kako ne biste oštetili režnjeve. Nakon berbe, preporučuje se da ih ostavite na suhom i prozračnom mjestu da se dodatno osuše.
Odaberite certicifirane ekološke lučice iz naše ponude i uživajte u plodovima svog truda.
Češnjak je odličan začin, a poznat je i po svojim zdravstvenim koristima. Sadrži brojne hranjive tvari i spojeve koji pomažu u jačanju imunološkog sustava, smanjuju rizik od srčanih bolesti i poboljšanju opće zdravlje organizma. Češnjak je također poznat po svojim antibakterijskim i protuupalnim svojstvima, a njegova snažna aroma čini ga nezamjenjivim dodatkom mnogim jelima.