Sjetveni kalendar – vodič za rad u vrtu prema ritmovima prirode

Objavljeno: 14. 07. 2025.
Sjetveni kalendar – vodič za rad u vrtu prema ritmovima prirode

Najčešći izbor sjetvenog kalendara naših vrtlara je Sjetveni priručnik Marije Thun, u raznim originalnim ili skraćenim verzijama, koji se svake godine objavljuje u obliku knjižice ili zidnog kalendara.

Kako je nastao sjetveni kalendar Marije Thun

Često ga zovemo “Mjesečev sjetveni kalendar”. Mjesečeve mijene samo su dio ovog kalendara, no najlakše nam je razumjeti da postoji neki utjecaj Mjeseca i planeta na život na Zemlji kad se sjetimo plime i oseke. Jednostavni savjeti vezani uz mjesečeve mijene oduvijek su bili dio vrtlarske prakse (naše bake su govorile da sadimo rajčice kad Mjesec raste, a krumpir kad Mjesec pada).

Kalendar je rezultat višegodišnjeg rada Marie Thun i njene obitelji, baziran na izlaganju o poljoprivredi Rudolfa Steinera (“Poljoprivredni tečaj”) i kasnijem razvoju biodinamičke metode poljoprivrede kroz rad njegovih učenika i kolega.

Dugogodišnje promatranje ponašanja biljaka i praktično istraživanje veze između rasta i razvoja biljaka s kozmičkim konstelacijama koje se oslanjaju na astronomske zvjezdane karte te izračune kretanja Mjeseca i planeta gđa. Thun pretvorila je u savjete za uzgoj.

Dani lista, ploda, korijena i cvijeta

Biljke se u skladu sa svojim načinom rasta dijele na biljke korijena, lista, cvijeta, i ploda, i obično se “dani” pojedine biljke u kalendaru označavaju raznim bojama kako bi se vrtlari lakše orijentirali. Smatra se da biljke komuniciraju s impulsima za rast pod utjecajem planeta i položaja Mjeseca u odnosu na astronomsko zviježđe (ne ono pojednostavljeno astrološko, već vrlo precizno astronomsko mjerenje). Uvažavanje prikladnog trenutka z sjetvu, sadnju ili obradu dovodi do poboljšanog rasta i bolje kvalitete biljaka.

Vrtlari se jako nerviraju kad ne uspiju na vrijeme posijati, posaditi ili njegovati biljke u skladu s tim kalendarom, no nije potrebno paničariti. Lokalne vremenske prilike uvijek imaju prednost!

Osnova biodinamičke poljoprivrede je da je imanje (vrt) autonomno, vrlo raznoliko te individualno živo biće. Osim biljaka, životinja i tla, to biće uključuje i nas vrtlare. Mi smo odgovorni da u interakciji s prirodom omogućimo cijelom tom organizmu najbolje uvjete za razvoj. To može biti namjerno stvaranje biotopa, uključivanje životinja, korištenje preparata i korištenje raznih drugih metoda koje stvaraju raznolikost. Rad u skladu s kozmičkim ritmovima je samo dio te cjeline.

U poljoprivredi Sunce ima najveći utjecaj. Putanja i položaj Sunca određuju godišnja doba i smjenu dana i noći. Svjetlo i sunčeva toplina glavni su faktori koji upravljaju klimom te fotosintezom u biljkama. Mjesec i planete imaju samo sekundarni utjecaj, koji je još uvijek vrlo komplicirano tumačiti. Potrebno je još mnogo eksperimenata da se neke pretpostavke potvrde u praksi. Dosadašnja istraživanja pokazuju da su rezultati najočitiji kad se tlo obrađuje biodinamičkom metodom, na imanjima sa zaokruženim sustavom koji uključuje i životinje.

Promatrajte svoj vrt i pratite vremenske prilike

Prije nego što se oslonimo na naznake u kalendaru, trebamo se pozabaviti dobrim agronomskim, biološkim i biodinamičkim praksama na imanju ili u vrtu. Kad ćemo nešto sijati ili saditi, žeti ili brati, te obrađivati tlo ovisi prvenstveno o stanju tla, količini oborina i drugim vremenskim prilikama te potrebama biljaka koje možemo razumjeti samo ako ih pažljivo promatramo.  Ti lokalni uvjeti imaju prednost pred onim što je zapisano u sjetvenom kalendaru!

Osnovna plodnost tla, prikladan izbor kultura i kvalitetnog sjemena, gnojenje, vremenski uvjeti, dostupnost vode, poznavanje načina uzgoja pojedinih kultura ključ su uspjeha. Kretanje Mjeseca i planeta svakako ima utjecaja na rast biljaka, no ne treba poticati razvoj samo jednog organa i obrađivati npr. rajčicu samo u dane ploda. Svaka biljka treba imati dobro razvijene sve organe, kako bi bila zdrava. U obradi biljaka možemo “nadoknaditi” one trenutke koje smo možda propustili kod sjetve.

Kalendar nam pomaže u organizaciji rada u vrtu/na imanju, a pomaže nam i da izbjegnemo vrijeme u koje je izrazito nepogodno raditi bilo što s tlom i biljkama. Takvi trenuci označeni su posebno u kalendaru i sva dosadašnja istraživanja pokazala su da postoji negativan utjecaj na sve radove koji povezuju biljke i tlo.

Dostupno je mnogo zanimljivih publikacija na ovu temu, od radova Alexa Podolinskog, Eugena i Lily Kolisko, Hartmuta Spiessa, Petera Proctora, Vincenta i Pierra Massona te naravno Marie Thun, isplati se malo istražiti ako ste zainteresirani za biodinamičku metodu. Svakako vrijedi isprobati funkcionira li kalendar i u vašim vrtovima, no ne zaboravite zapisati što ste točno i kad radili, kako bi mogli pratiti rezultate.

Galerija slika

Sjetveni-prirucnik-2025

Poveznice

biodinamički uzgoj povrćabiodinamički vrtbiodinamikadani lista, ploda, korijena i cvijetakako koristiti sjetveni kalendarkako saditi po sjetvenom kalendarumjesečev kalendarnajbolji dani za sadnjuvrt u skladu s prirodom
  Ekološka poljoprivreda - Sve