Osnivanje zadruge
Osnivanje zadruge
Zadruga je dragovoljno, otvoreno, samostalno i neovisno društvo kojim upravljaju njezini članovi, a svojim radom i drugim aktivnostima ili korištenjem njezinih usluga, na temelju zajedništva i uzajamne pomoći ostvaruju, unapređuju i zaštićuju svoje pojedinačne i zajedničke gospodarske, ekonomske, socijalne, obrazovne, kulturne i druge potrebe i interese i ostvaruju ciljeve zbog kojih je zadruga osnovana. Poljoprivredna zadruga je zadruga koja kao glavnu djelatnost obavlja djelatnost bilinogojstva, stočarstva, šumarstva ili lovstva ili s njima povezane uslužne djelatnosti, odnosno pomoćne djelatnosti u poljoprivredi ili djelatnost proizvodnje proizvoda bilinogojstva i stočarstva i prvoga stupnja njihove prerade.
Zakonski okvir
Osnivanje zadruge te njezino djelovanje određuje:
Zakon o zadrugama (http://www.zakon.hr/cms.htm?id=529);
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zadrugama (http://www.zakon.hr/cms.htm?id=530).
Hrvatski savez zadruga
Zadruge sa sjedištem na području Republike Hrvatske su temeljem Zakona o zadrugama obavezne članice Hrvatskog saveza zadruga, a članstvo stječu danom upisa u sudski registar. Hrvatski savez zadruga je samostalna stručno poslovna organizacija zadruga, zadružnih saveza i ostalih članova koja promiče, usklađuje i zastupa njihove posebne i zajedničke interese( http://www.zadruge.hr/ ).
Postupak osnivanja zadruge
Prema važećim zakonima, zadrugu može osnovati najmanje sedam osnivača koji su poslovno sposobne fizičke osobe ili pravne osobe. Za osnivanje zadruge, potrebno je poduzeti sljedeće korake:
1. Osnivačka skupština zadruge
Nakon što osnivači postignu dogovor o ciljevima radi kojih osnivaju zadrugu, što njome žele postići, osnovnim djelatnostima kojima će se baviti i kako će urediti svoje međusobne odnose u zadruzi, sazivaju osnivačku skupštinu zadruge. Na osnivačkoj skupštini zadruge potrebno je definirati pravila zadruge koja su osnivački i temeljni opći akt zadruge te izabrati tijela zadrugekao što su skupština, nadzorni odbor i upravitelj. O tijeku osnivačke skupštine treba voditi zapisnik.
2. Donošenje pravila zadruge
Pravila zadruge su osnivački i temeljni opći akt zadruge. Pravila zadruge obavezno sadrže odredbe o predmetu poslovanja zadruge, o unutarnjem ustroju zadruge odnosno tijelima zadruge njihovoj nadležnosti, pravima i obvezama, postupku izbora i opoziva, mandatu članova, načinu donošenja odluka i drugim pitanjima vezanim uz rad tijela zadruge. Također, pravila zadruge određuju uvjete i načine stjecanja članstva, obliku i visini, unosu i povratu uloga člana, pravima, obvezama i odgovornostima članova, uvjetima i načinu prestanka članstva i drugim pitanjima vezanim uz članstvo u zadruzi. Nadalje, pravila zadruge određuju imovinu zadruge te način raspolaganja imovinom, upotrebu dobiti zadruge te pokriće gubitaka odnosno manjka u poslovanju. Osim toga, pravilima se određuju i način odnosno postupak izmjena i dopuna pravila, informiranje članova te sva druga pitanja koja su važna za rad i poslovanje zadruge.
3. Ovjeravanje dokumentacije kod javnog bilježnika
Nakon održane osnivačke skupštine javnom bilježniku trebaju doći osobno svi potpisnici s važećom osobnom iskaznicom ili putovnicom. Dokumentacija koja se ovjerava kod javnog bilježnika:
- Prijava za upis u sudski registar Trgovačkog suda (obrazac PO, nabavlja se u Narodnim novinama) – ako je sami ispunite, bilježnik naplaćuje samo ovjeru. Ako je javni bilježnik ispunjava tu će uslugu naplatiti.
- Poziv sa dnevnim redom za osnivačku skupštinu
- Popis članova zadruge
- Pravila zadruge (potpisuje predsjednik Skupštine)
- Zapisnik sa osnivačke skupštine zadruge
- Odluka o imenovanju predsjednika skupštine zadruge (potpisuje predsjednik Skupštine)
- Odluka o imenovanju upravitelja zadruge (potpisuje predsjednik Skupštine)
- Odluka o roku uplate i iznosu članskog uloga (potpisuje predsjednik Skupštine)
- Izjave o prihvaćanju dužnosti upravitelja i (eventualno) članova Nadzornog odbora
- Izjave članova o prihvaćanju pravila zadruge (pojedinačne izjave svakog osnivača)
- Izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja osnivača zadruge (radi javni bilježnik)
Ako zadruga ima 20 i više članova, dodatno se prilažu:
- Poziv sa dnevnim redom za sjednicu Nadzornog odbora
- Zapisnik sa sjednice Nadzornog odbora
- Odluka o imenovanju članova Nadzornog odbora
- Odluka o imenovanju predsjednika i zamjenika predsjednika Nadzornog odbora.
4. Uplata članskih uloga
S ovjerenim Pravilima zadruge zadrugari odlaze u bilo koju komercijalnu banku gdje se otvara tzv. prolazni račun na koji svaki zadrugar uplaćuje članski ulog. Osnovni ulog je novčani iznos koji je svaki član zadruge dužan unijeti u zadrugu kod osnivanja zadruge ili pristupanja zadruzi nakon osnivanja. Iznos osnovnog uloga je jednak, a njegovu visinu određuje skupština i ne može biti manji od 1.000,00 kuna. Banka izdaje Potvrdu o uplati koju je potrebno čuvati jer je treba priložiti prijavi na Trgovački sud.
5. Prijava u registar Trgovačkog suda
Zadruga je osnovana trenutkom potpisa izjave osnivača o prihvaćanju pravila zadruge na osnivačkoj skupštini, a svojstvo pravne osobe stječe upisom u sudski registar mjesno nadležnog trgovačkog suda. Na sljedećem linku možete pronaći popis Trgovačkih sudova s web adresama, i kontakt informacijama http://sudovi.pravosudje.hr/.
U sudski registar upisuje se:
- tvrtka, sjedište, OIB i predmet poslovanja zadruge,
- dan održavanja osnivačke skupštine,
- ime i prezime upravitelja i OIB,
- ovlasti za zastupanje zadruge,
- ime i prezime i OIB članova nadzornog odbora, ako zadruga ima nadzorni odbor,
- odgovornost članova zadruge za obveze zadruge, ako je propisana pravilima zadruge.
Ako je prijava uredna i zajedno s prilozima sadrži sve što je potrebno da bi se proveo upis, sud će donijeti rješenje o upisu u sudski registar, čime zadruga stječe svojstvo pravne osobe. To znači da od dana upisa u sudski registar zadruga može sudjelovati u pravnom prometu. Kao prilog rješenju, zadruga dobiva i obavijest o OIB-u.
6. Izrada pečata
Za izradu pečata potrebno je priložiti kopiju rješenja o osnivanju zadruge. Pečat je nužan za prijavu Državnom zavodu za statistiku i preduvjet za otvaranje poslovnog računa kod banke. Na pečatu se uobičajeno piše skraćeni naziv zadruge i sjedište, eventualno se može dodati OIB.
7. Prijava u registar poslovnih subjekata Državnog zavoda za statistiku
Kod prijave u Državni zavod za statistiku treba odabrati jednu od potencijalnih djelatnosti koja će zadruzi biti glavno područje djelatnosti. Prijava se treba napraviti u roku 15 dana od registracije zadruge, a DZS će po prijavi izdati Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti.
Za prijavu treba ispuniti obrazac RPS-1 (kupuje se u Narodnim novinama) koji potpisuje upravitelj i ovjerava pečatom zadruge. Potrebno je priložiti i kopiju rješenja o osnivanju zadruge, te uplatiti 55,00 kn u državni proračun.
Zahtjev za prijavu može se predati osobno ili poštom Državnom zavodu za statistiku, Branimirova 19, Zagreb.
8. Prijava u Evidenciju zadruga i zadružnih saveza Hrvatskog saveza zadruga (HSZ)
Sve zadruge registrirane u Republici Hrvatskoj obavezne su članice Hrvatskog saveza zadruga od dana registracije na Trgovačkom sudu. Zadruga u roku od 15 dana po dobivanju rješenja o osnivanju zadruge treba dostaviti ispunjen Evidencijski list zadruge za Evidenciju zadruga i zadružnih saveza Hrvatskog saveza zadruga. Za prijavu u Evidenciju ne plaća se nikakva pristojba. Potrebnu dokumentaciju možete predati osobno ili poštom u uredu HSZ u Amruševoj 8, nakon čega će obavijest o upisu biti dostavljena na adresu sjedišta zadruge.
9. Otvaranje poslovnog računa zadruge
Poslovni žiro-račun zadruge otvara se u banci u kojoj su uplaćeni članski ulozi. Ugovor s bankom se sklapa uz predočenje rješenja o osnivanju zadruge, obavijesti o razvrstavanju po NKD i pečata zadruge. Članski ulozi prebacuju se s prolaznog na novoosnovani poslovni račun zadruge i tim novcima zadruga može odmah raspolagati za pokrivanje početnih troškova poslovanja zadruge.
Ekološka poljoprivreda - Sve