Metarske mahune – visoki prinosi i kod sjetve u kolovozu

Objavljeno: 15. 08. 2024.
Metarske mahune – visoki prinosi i kod sjetve u kolovozu

Ova izvanredna biljka, poznata i pod nazivima vigna, grah metraš, kineska mahuna, zmijski grah ili azijska mahuna, dolazi iz suptropskih i tropskih područja Jugoistočne Azije, poput Tajlanda i juga Kine, gdje je cijenjena zbog svoje hranjive vrijednosti i korisnih svojstava.

Ako ste u potrazi za uzbudljivim dodatkom svom vrtu, metarska mahuna je idealan izbor, a visoki prinos možete očekivati i sjetvom u kolovozu.

Karakteristike metarskih mahuna

Metarska mahuna je jednogodišnja biljka penjačica koja može doseći dužinu od 2 metra. Radi svojeg visokog i bujnog rasta, dobar urod postiže se s relativno malim brojem biljaka. Za prehrambene potrebe četveročlane biljke dovoljne su samo četiri biljke. Postoje i niske sorte vigni, no imaju kraće mahune.

Mahune ove biljke duge su između 30 i 100 cm, a boja im varira od zelene do ljubičaste. Svaka mahuna može sadržavati od 8 do 30 zrna, koja su sitna, crna i mogu biti različitih oblika, ovisno o sorti. Osim što su vizualno vrlo privlačne, bogate su proteinima, škrobom, vitaminima A, C i B kompleksa, kao i mineralima poput željeza i kalcija.

Nisu „teške“ kao grah pa su dobar izbor za osobe s gastritisom, a preporučuju se u prehrani osoba koje imaju probleme s bubrezima, srcem ili jetrom.

Ekološki uzgoj metarskih mahuna

Ako planirate uzgajati metarsku mahunu, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da postignete najbolji urod:

Metarska mahuna osjetljiva je na niske temperature i mraz, stoga se sjetva obavlja nakon što prođe opasnost od mraza. Najbolji predusjevi su kupusnjače, krumpir, rajčica i krastavci. Biljka preferira rahla zemljišta s blagom kiselom reakcijom (pH 6,5 do 7). Prije sjetve, sjeme možete natopiti u vodi kako bi omekšali opnu i ubrzali klijanje. 

Siju se na dubini od 4 do 6 cm, s međurednim razmakom od oko 80 cm i razmakom u redu od 30 do 70 cm. Biljka nije zahtjevna prema svjetlosti i može podnijeti sjenu i hlad. Za optimalan rast, osigurajte visoki oslonac u obliku špalira, piramida, lukova ili tunela.

Redovito okopavajte i navodnjavajte biljke.

Mahune se beru dok zrno nije veće od zrna pšenice, a berbu treba obavljati svakodnevno kako bi se potaknulo formiranje novih mahuna.

Za uspješan rast mahunarke trebaju puno sunca i topline, ali ova vrsta dobro podnosi sjenu. Sjeme klija za otprilike dva tjedna.

U toplim krajevima (Dalmacija, otoci) može se sijati i 2 do 3 puta u razmacima od 2 tjedna ili posijati u kasno ljeto.

Nakon sjetve posijane biljke treba zaliti, a tlo održavati vlažnim kako bi mogle napredovati. Treba naglasiti da u sušnim uvjetima bolje  rode od ostalih mahunarki. Dok obični grah i mahune (američki tip) rado odbace cvijet kad je temperatura viša od 30 stupnjeva, vigne (azijski tip) uživaju u vrućini.

Brzo rastu i ne dozrijevaju sve u isto vrijeme, a treba ih brati pažljivo jer se na mjestu plodova kasnije formiraju novi cvjetovi koji će dati nove mahune.

Kako se na korijenu nalaze bakterije koje kao i kod ostalih mahunarki fiksiraju dušik u tlu, kod završetka ciklusa treba biljke odrezati tik iznad zemlje kako bi korijen istrunuo i obogatio tlo dušikom.

Ako ste zainteresirani za uzgoj ove fascinantne biljke, ekološko sjeme metarske mahune možete naručiti u našem web shopu! Posjetite nas na www.lokvina.hr i osigurajte si visokokvalitetno sjeme za svoj vrt. 

Poveznice

duge mahuneekološke mahuneekološko sjeme mahunegdje nabaviti sjeme mahunagrah metraškada sijati mahunesjetva mahunauzgoj mahunavigna mahunavisoke mahune
  Ekološka poljoprivreda - Sve